Naracoorte cricket club wins top award

SACA hosted almost 300 volunteers and staff from cricket clubs, associations, and partner organisations at Monday’s Community Cricket Awards breakfast, with Naracoorte Cricket Club taking out Community Cricket Club of the Year.

Naracoorte was recognised for the implementation of a new women’s competition, its flourishing Woolworths Cricket Blast centre and successful Country Cup trials.

The club is also the first and only club in the South East to reach ‘Good Club’ status in SACA’s Club Support Program.

Awards ranged from Community Match Official of the Year to Partner Organisation of the Year and winners of each of the 12 categories will represent SA at Cricket Australia’s A Sport for All Awards.

Each category had one winner, plus one to two nominees that received a recognition award for outstanding contribution to community cricket.

The morning kicked off with a community cricket panel sharing stories from different areas of community cricket - Jade Wilson, captain of the SA Aboriginal Women’s team, Daniel McKay, captain of the Men’s Indoor State team, Stephen Palmer, captain of the SA Blind and Vision Impaired team and Cara Fiebig, captain of the SA Outbacks Women.

Attendees were treated to a delicious breakfast in Adelaide Oval’s Ian McLachlan Room, with special guest Megan Schutt providing an insight into life in the Australian Women’s Cricket Team, as Statewide Super SA Scorpions captain and Adelaide Strikers vice-captain.

Long-serving 25 and 50-year volunteers were awarded for their important service to cricket and all Community Cricket Club of the Year finalists were gifted a signed Adelaide Strikers helmet, thanks to Vodafone.

Winning club Naracoorte was also awarded a signed, framed Adelaide Strikers championship playing top to hang with pride in their clubrooms.

SACA would like to sincerely thank each and every volunteer who make community cricket possible.

Full list of finalists and winners

Community Match Official of the Year

John Zadow

Michael Bohmer

Robert Eldridge (Recognition Award)

Tom Ziniak

Paul Todd (Winner)

Chris Hollard

Michael Trotter

Community Coach of the Year

Imran Webb (Winner)

Jonothan Allcock (Recognition Award)

Junior Cricket Champion of the Year

Stephen Miller

Rob Stewart (Recognition Award)

Pip Murphy

Tom Wurfel

Mark Webber (Winner)

Lauren Kakoschke

Ambassador of the Year

Sile Legoe

Melissa Roestenberg (Recognition Award)

Joe Hill

Geoff Vivian (Winner)

Marc Congdon

Chris Smith

Volunteer of the Year

Robert Lukosius (Recognition Award)

Jane Lowe

Cindy Best (Winner)

Dave Robinson

Debra Doecke

Allan Sandery

Partner Organisation of the Year

Renmark Paringa Council (Recognition Award)

Vodafone Australia (Winner)

Community Facility Project of the Year

Port Noarlunga Cricket Club with the City of Onkaparinga (Recognition Award)

Port Pirie Regional Council (Winner)

City of Campbelltown with the East Torrens District Cricket Club (Recognition Award)

Junior Cricket Program of the Year

North East Junior Cricket Association

Kangaroo Island Cricket Association

Riverland High Schools (Winner)

Fleurieu Tri-School Cup (Recognition Award)

Initiative of the Year

ACH Group (Recognition Award)

Rebecca Law (Winner)

Premier Cricket Club of the Year

West Torrens District Cricket Club (Winner)

Adelaide University Cricket Club (Recognition Award)

Cricket Association of the Year

Para Districts Cricket Association (Winner)

Adelaide Nepalese Cricket Association (Recognition Award)

Community Cricket Club of the Year

Waikerie Ramco Cricket Club

Southern Eyre South Cricket Club

Port Elliot Cricket Club

Nuriootpa Cricket Club

Salisbury West Cricket Club

Port Noarlunga Cricket Club

Coromandel Ramblers Cricket Club

Strathalbyn Cricket Club

Marion Cricket Club (Recognition Award)

Tanunda Cricket Club

Walkerville Cricket Club

Gepps Cross Cricket Club

Stirling Cricket Club

Naracoorte Cricket Club (Winner)

Aldgate Cricket Club

Loxton Cricket Club

West Gambier Cricket Club

Yorketown Cricket Club

Wandearah Cricket Club

Happy Valley Cricket Club

Morphettville Park Cricket Club

Fulham Cricket Club

Grange Cricket Club

Eyre Royals Cricket Club

Charlton Cricket Club

25-Year Service to Cricket Awards

Craig Thiele

Richard Shanahan

Rob Rankine

Darren Catford

Barbara Laing

Cheryl Cook

Geoff Vivian

Paul Gent

Tom Natsias

Michael Economou

Peter Economou

Nathan Smith

Michael Harvey

Chris Bryan

Geoff Warren

50-Year Service to Cricket Awards

Chris Hollard

Donald Gladigau

Gary Ashby

Lawrence Nicholas

Michael Willson

Robert Eldridge

Ron Shattock

Thomas Lowrey

Bob Glovitch